top of page

הפער האידאולוגי בין גברים לנשים הולך וגדל.


פרסום של הפייננשל טיימס מסוף ינואר, שהפך ויראלי למדי, אישש את חשדותיהם מזה זמן רב של חוקרים רבים: הפער האידאולוגי בין גברים לנשים הולך וגדל.
במשך 15 השנים האחרונות, גברים ברחבי העולם מצביעים למפלגות ימין קיצוני בשיעורים גבוהים בהרבה מנשים. סקרי מפלגת הימין הקיצוני הפופוליסטי והקונספירטיבי של ספרד, ווקס, מגלים שמצביעים לה בערך פי שניים יותר גברים מאשר נשים. זאת ועוד: בעוד שגברים ונשים הצביעו בסוף 2023 בשיעורים דומים ל"מפלגת החוק והצדק" האנטי־דמוקרטית בפולין, כמעט פי שלושה יותר גברים מאשר נשים הצביעו למפלגת הקונפדרציה הקיצונית־אף־יותר. מחקר מ-2009 על מפלגות אירופיות בעלות נטיות סמכותניות או פופוליסטיות, מצא שהסיכוי שגברים יצביעו להן הוא פי שניים מנשים – ופי חמישה במקרה של מפלגת "הדמוקרטים השוודים" הפופוליסטית והלאומנית.

עמיתת מחקר בכירה בקרן קרנגי לשלום בינלאומי. המאמר פורסם במגזין persuasion. ד"ר רייצ'ל קליינפלד, חוקרת דמוקרטיות במשבר, מסבירה מדוע הפער הפוליטי בין גברים לנשים הולך וגדל, ואיך לעצור זאת
ד"ר רייצ'ל קליינפלד, חוקרת דמוקרטיות במשבר, מסבירה מדוע הפער הפוליטי בין גברים לנשים הולך וגדל, ואיך לעצור זאת

האם האיום הגדול ביותר על הדמוקרטיה הליברלית הוא בכלל גברים?סקר גאלופ האחרון מצא כי אחרי עשורים שבהם תפיסות ליברליות הוחזקו במידה שווה פחות או יותר בין כל חלקי האוכלוסייה בארצות הברית, כולל בחלוקה בין גברים לנשים, בשש השנים האחרונות המספרים השתנו: בעוד שגברים החלו להגדיר את עצמם מעט פחות ליברליים, נשים החלו להגדיר את עצמן הרבה יותר ליברליות, בעיקר בקבוצות גיל צעירות יותר.


בקרב צעירים בני 18-29, קיים פער של 30 נקודות בין גברים לנשים ביחס להגדרה העצמית שלהם כליברליים, לעומת שש נקודות הבדל בלבד בקבוצת הגיל 30-49. סקר אמריקאי מ-2023 מצא כי בזמן ש-58% מהנשים בגיל 18-34 הגדירו עצמן כליברליות או פרוגרסיביות, רק 37% מהגברים באותו גיל עשו זאת.


לא רק בארצות הברית נשים החלו להגדיר את עצמן יותר ליברליות. גם בבריטניה וגרמניה, בעיקר נשים צעירות, אוחזות בעמדות יותר ליברליות מאשר גברים בני גילן, פער שנוצר כאמור רק בעשור האחרון. בבריטניה, למשל, רק 43% מהגברים – בכל הגילים – חושבים כי פמיניזם מועיל לחברה יותר מאשר גורם נזק. מה שבעיקר מטריד את החוקרים הן ההשלכות הפוליטיות של ההבדלים הללו: הגברים לא רק מפנים עורף לפמיניזם, אלא רבים מהם פונים לתמוך בקצה הרחוק ביותר מין העבר השני.


ההבדלים המגדריים בדפוסי הצבעה למפלגות ימין קיצוני מופיעים בדמוקרטיות בכל העולם. בספרד, מפלגת הימין הלאומני Vox נהנית מהצבעה של גברים בשיעור של פי שניים מנשים; בישראל הצהירו 65% ממצביעי הציונות הדתית בבחירות 2022 כי הם גברים, כך לפי סקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה וחדשות 12. ד"ר רייצ'ל קליינפלד, חוקרת דמוקרטיות במשבר, מסבירה מדוע הפער הפוליטי בין גברים לנשים הולך וגדל, ואיך לעצור זאת | ראיון | הארץ | איתן לשם
ד"ר רייצ'ל קליינפלד, חוקרת דמוקרטיות במשבר, מסבירה מדוע הפער הפוליטי בין גברים לנשים הולך וגדל, ואיך לעצור זאת

"אנחנו חייבים להגדיר מחדש לגברים מה זה להיות בפסגה, להגדיר מחדש את הסטטוס הזה. בין אם על ידי כך שנהיה הורים טובים, בני זוג טובים, עובדים טובים או חלקים פעילים בחברה, אבל הפסגה החדשה עבור גברים חייבת להיות מוגדרת מחדש, ורצוי שזה יקרה על ידי גברים", היא מוסיפה. "בזמן שנשים זכו להגדיר מחדש נשיות, כי הן נלחמו על זה והן מוכנות לזה והחברה מאפשרת להן להתמודד היטב עם המעמד החדש שלהן, גברים מרגישים אבודים. הם היו בפסגת ההיררכיה במשך עשרות אלפי שנים ואז במאה אחת, או ב-70 שנה, הם נפלו מהעמדה הזו. זה היה מהיר בצורה מדהימה והחברה לא באמת מאפשרת לגברים להתמודד עם זה".


כמומחית לדמוקרטיות מתקשות שאף ייעצה למספר ממשלות בנושא, קליינפלד טוענת כי העולם הדמוקרטי נמצא על סף תהום. "אנחנו בזמנים טראגיים עבור הדמוקרטיות הליברליות", היא מתריעה. "באמריקה קבוצות ימניות מנצלות את השיח על פמיניזם, טרנסג'נדרים וליברליות כדי למשוך אליהן גברים. בנון מדבר על זה בגלוי, והוא מדבר כמובן עם קבוצות ימין קיצוני אחרות ברחבי העולם. בכל מקום זה לובש צורה שונה, 'ערכי המשפחה', 'מסורת' או 'מדיניות הגירה אחראית' - אבל כולם חלק מהשיטות של הימין הקיצוני לקבץ תומכים, ולהפחיד גברים מהשינויים הגדולים שעוד לפניהם".


 ד"ר רייצ'ל קליינפלד, חוקרת דמוקרטיות במשבר, מסבירה מדוע הפער הפוליטי בין גברים לנשים הולך וגדל, ואיך לעצור זאת | ראיון | הארץ | איתן לשם
ד"ר רייצ'ל קליינפלד, חוקרת דמוקרטיות במשבר, מסבירה מדוע הפער הפוליטי בין גברים לנשים הולך וגדל, ואיך לעצור זאת

"האמת היא שלפני המלחמה דווקא הייתם במצב טוב לדעתי – עם תנועת מחאה דמוקרטית גדולה ומצליחה. הגברים שחוזרים עכשיו משדה הקרב הם אתגר משמעותי, כי הם בקלות יכולים לגלוש לעבר השקפות עולם אנטי־ליברליות, ורצוי שהם יקבלו מעטפת טיפולית שתאפשר להם לא לתרגם את הכעס והכאב שלהם לזעם. הבעיה היא שלישראל יש סיבות טובות לפחד, וגברים מפוחדים עלולים להיות מסוכנים לדמוקרטיה".
Comentarios


bottom of page