top of page

יום רביעי, היום הדרמטי של צבא הגנה לישראל

"היום הזה (21.06.2023) היה יום דרמטי באיו"ש. ואני לא מתכוון להפעלת מל"ט חמוש לראשונה מזה 17 שנים. קרו היום שני דברים שמשמעותם היא חור גדול בדופן ספינת משטר הכיבוש הישראלי בגדה המערבית, עם משמעויות מדיניות ומשפטיות מרחיקות לכת, ועם זיקות עמוקות להפיכה המשטרית בישראל ולגלישתנו לעידן חדש ומסוכן: הראשון הוא ההנחיה הבלתי חוקית של נתניהו, גלנט וסמוטריץ לצה"ל," להתעלם" מפלישת המתנחלים לאביתר. מי שחשב שהאירוע בחומש היה" תקלה", קיבל הוכחה שממש לא, ומעכשיו הנחיות בלתי חוקיות של הדרג המדיני לצה"ל, יהפכו לנורמה. הדבר השני הוא ההודעה הרשמית של דובר צה"ל, שהצבא "אינו מסוגל" לספק הגנה לתושבים הפלסטינים מפני אלימות המתנחלים. משמעותה המדינית-משפטית של ההודעה הזו דרמטית - זו הודאה בכישלון המשטר הכובש לממש את אחריותו הבסיסית על פי הדין הבינלאומי. זו קריסה של קונסטרוקציות משפטיות, התחיבויות מדיניות לארה"ב ולקהילה הבינלאומית, וכמובן אינספור מאמצי Hasbara, שאפשרו לישראל להיות כוח כובש בגדה, בלי להיכנס למשטר סנקציות בינלאומיות. הצירוף של שני האלמנטים הללו הוא כאמור חור גדול בדופן הספינה, ויהיו לו השלכות משמעותיות. וכמובן, מה שקורה בשטחים לא נשאר בשטחים. קריסת עוגני משטר הכיבוש, והפיכתו מ"חוקי", או לפחות כזה המתאמץ להיחשב חוקי, למשטר ש"מתיר לעצמו" לצפצף על החוק הישראלי והבינלאומי, הקריסה הזו היא בדיוק מה שההפיכה המשטרית מנסה לחולל בישראל-גופא. אנחנו ב- Uncharted territory." >> ערן עציון, דמוקרט. סגן ראש המועצה לבטחון לאומי לשעבר


הצבא נכשל מוסרית וערכית
היום הדרמטי - ישיבת הקבינט הבטחוני - ככה נראים אנשים שאיבדו את המצפון המוסר והערכים.

אם היה לי ילד שמשרת בגזרה הזאת הייתי נוסע ולוקח אותו הביתה.


והרי הודעה לחיילים שייהרגו בעתיד הקרוב והרחוק בגדה: אתם לא תמותו למען ביטחון ישראל. ביטחון ישראל נפגע ומוחלש בגלל הגנה על התנחלויות שאינן צמודות לגדר ההפרדה, אינן מאפשרות לייצר קווי הגנה הגיוניים והתנועה אליהן תהיה תמיד נקודת תורפה שתקל על פגיעה באזרחים וחיילים. אבטחתן תמשיך לספק למחבלים מטרות נייחות, והפיקוח על צירי התנועה באמצעות סגרים, מחסומים וסיורים יגבה מחירים, ובמקביל ימשיך לתדלק את השנאה וההתנגדות. חיילים יקרים, אינכם מכירים צבא אחר ולא יכולים לדמיין מציאות אחרת, אך חשוב שתדעו את האמת: אתם תילחמו ותמותו בשביל יוסי דגן וצבי סוכות.

אסביר איך זה עובד. ביום שני נכנסו כוחות צה"ל ומג"ב למחנה הפליטים בג'נין כדי לעצור שני פעילים. התפתח קרב בן תשע שעות, כולל מטעני חבלה ומסוקי קרב. שבעה לוחמים נפצעו, שבעה פלסטינים נהרגו, בהם נערה בת 15. היה שווה?

בתקשורת הישראלית עסקו בעיקר בפציעה של כלב מיחידת "עוקץ", שטופל ברמב"ם במיטת המאלף שלו. מהממשלה והקבינט הנוכחיים אין ציפיות. אך האם קיימים עוד גורמים בפיקוד הבכיר של צה"ל המסוגלים להפעיל שיקולים של ראייה אסטרטגית, תכלית־תוחלת, עלות־תועלת? אולי לדפוק על השולחן ולשאול מה המטרה?


למחרת ירו שני פלסטינים על חומוסייה בכניסה להתנחלות עלי. ארבעה נהרגו. מחבל אחד חוסל במקום, השני אחרי מרדף. חמאס הכריז שמדובר בנקמה על הפעולה בג'נין. אפשר להניח שגם בלי ג'נין היתה נמצאת למחבלים סיבה להרוג יהודים. בתגובה יצאו מתנחלים לפעולות נקמה משלהם, ירו והציתו בתים ומכוניות. פלסטיני נהרג. ובמקביל קמפיין תקשורתי ופוליטי ל"הכרעה", "חומת מגן 2", "כיבוש מחדש של צפון הגדה", "הורדת בניינים מהאוויר" ו"חידוש הסיכולים הממוקדים". בתקשורת עסקו בהיות המחבלים אסירים ביטחוניים לשעבר. אך אי אפשר להכניס עם שלם למאסר עולם.


עשרות מתנחלים תוקפים כעת את הכפר אלובן אלשרקיה
היום הדרמטי - עשרות מתנחלים תקפו ושרפו למעלה מ60 מכוניות בכפר אלובן אלשרקיה - 20.06.23 - הצבא עמד מנגד.

המתנחלים תמיד מגיבים בתדהמה על פעולות רצחניות המכוונות נגדם. אריאל אלמליח, יו"ר עלי, הכריז: "לא יכול להיות שמגיעים פה לחצר האחורית שלנו ופשוט פוגעים באנשים שלנו ובעם ישראל... מיצינו את העניין. הגיע הזמן לשים לזה סוף". אחיו של אחד האזרחים שירו במחבל בתחנת הדלק צייץ: "הופקרנו, אנו וילדינו, לידי אויב חמוש בנשק צה"לי. אוקיינוס טרור. אין שר ביטחון, אין אלוף פיקוד מרכז". המתנחלים באמת לא מבינים איפה הם חיים, או לא רוצים להבין. העניין לא ימוצה, אי אפשר לשים לו סוף, שום שר ואלוף לא יוכלו לעזור להם.


והרי התחזית, כפי שפורסמה בספטמבר 1967 במודעה ב"הארץ", חתומה בידי 12 חכמים שראו את הנולד: "כיבוש גורר אחריו שלטון זר. שלטון זר גורר אחריו התנגדות. התנגדות גוררת אחריה דיכוי. דיכוי גורר אחריו טרור וטרור נגדי. קורבנות הטרור הם בדרך כלל אנשים חפים מפשע. החזקת השטחים הכבושים תהפוך אותנו לעם של רוצחים ונרצחים".


אחרי הפיגוע מיהרו יוסי דגן, ראש מועצת שומרון, וצבי סוכות, נער גבעות ובדוקאי שב"כ שהיה לחבר כנסת, לעלות למאחז המפונה אביתר. בתמונה הם לא נראים אבלים, סוכות אפילו מחויך. זו הפעם השנייה שלהם השבוע; בראשונה אף התקיימה שם ברית מילה לתינוק, תחת אבטחה של חיילים ושוטרים. דגן וסוכות הבטיחו לעם ישראל "אלף אביתרים" ו"אלף חומשים". ממשלת החרד"לים והחרדים של הנאשם סרה לפקודתם, וכבר ביטלה את חוק ההתנתקות ואישרה אלפי התחלות בנייה בשטחים. תיכף גם נצא למלחמה, שייהרגו בה חיילים על מזבח הטירוף המשיחי שלהם. אם היה לי ילד שמשרת בגזרה הזאת הייתי נוסע ולוקח אותו הביתה. 


Comments


bottom of page