top of page
  • תמונת הסופר/תKetty Bar

بيتا, "בית", "ביתא" זה, ביתם ומבצרם

עודכן: 1 בינו׳ 2022


תוצאות "ביתא" בגוגל מובילות לרשת בתי קפה במרכז הארץ, אין סיכוי שמגלגלי ביתא -שרות משלוחים נחשפו לכפר "ביתא". בגוגל מגלגלים את העיניים, אל תסתכלו מי אתם...

بيتا, ביתא 13 ק"מ מדרום-מזרח לשכם. קהילה עתיקת יומין בשומרון שאדמותיה נגזלו על ידי מתנחלי אביתר. בכפר נמצאו שרידים מהתקופה העות'מאנית הקדומה והיא מוזכרת ברישומי המס מ-1596 כמאכלסת 50 משפחות ששלמו מיסים בסך 8,000 אקצ'ה על יבולי דגנים, זיתים, צאן וכוורות דבורים. במפת הקרן לחקר ארץ ישראל מתוארת ביתא ככפר גדול עם פרוור דרומי, מקבל מים מבארות ומוקף במטעי זיתים ומשמש כבירת המחוז. מפקד אוכלוסין 1922 של ארץ ישראל נמנו בכפר 883 תושבים >> להמשך קריאה


אנשי השנה שלנו הם הצלמים ואנשי התקשורת בשטחים הכבושים שמביאים לנו מידי שבוע את המציאות בשטחים, אלימות המתנחלים ואוזלת היד הצבאית ( EPA: צילום )

זו לא "הפרת סדר", זה הרג אזרחים. כמי שירה כדורי גומי על מפגינים בגדה, אני מניח שרוב החיילים בביתא לא מרגישים נקיפות מצפון על מה שהם עושים. לא משום שהם רעים, אלא בגלל המיסוך שגורם להם למלא פקודות בלי לחשוב


מכתב פתוח מחייל לשעבר, אריאל ברנשטיין / פורסם בשיחה מקומית

תשעה הרוגים כבר גבה צה"ל בהגנתו על המאחז הריק אביתר. שמונה מבני הכפר ביתא, המתקוממים כנגד גזל אדמותיהם, ועוד אחד – טארק סנובר – מהכפר יתמא השכן. ייעודו של הגזל השתנה בינתיים פעמיים: תחילה בנו מגה-מאחז, בהמשך מוצב צבאי, בעתיד מתכננים להקים שם ישיבה. רק רוטינת הנפגעים, פצועים והרוגים, נותרת קבועה. כדור הספוג שירו חיילים ביום שישי האחרון בפניה של שרית מיכאלי ודאי לא יהיה האחרון ברשימה.

לפני קרוב לשלושה חודשים פרסמו אלכס ליבק וגדעון לוי כתבה מכמירת לב על ביקורם בכפר. אז הם הגיעו בעקבות הריגתו של מוחמד חביסה. מאז נהרג גם ג'מיל אבו עיאש ורשימת הפצועים התארכה פי כמה. כדרכו ב"אזור הדמדומים" הנפיק לוי תיעוד מרגש וחשוב. שלא כדרכו, משפט אחד שם חטא דווקא באופטימיות יתר: ״תמונות הראש המנופץ והמוח השפוך מזעזעות", כתב, "הלוואי שהצלף היה רואה אותן. הוא לא היה יורה שוב״.

לצערי, אני סבור שזוהי קביעה שגויה. מניסיון, אני יודע כי לא רבים חשים נקיפות מצפון על פעילותם בגזרה. לא חלילה כי החיילים הם אנשים רעים או שכוונות זדון מנחות אותם, אלא בשל המיסוך שמאפשר למלא פקודות מבלי לחשוב עליהן כמעט כלל. אני יודע את זה כי שירתתי בעצמי כלוחם בגזרה הזו. גם אני נדרשתי לדכא את מה שנהוג לכנות בשפה צה״לית "הפרת סדר", גם אני השתמשתי בכדורי מתכת מצופי גומי וברימוני גז. לא זכור לי שהרגשנו רע עם מה שעשינו. אדרבא, אם קיים איזשהו תסכול בקרב החיילים הוא נגרם דווקא בשל מה שהם תופסים כהוראות פתיחה באש מחמירות מדי.


אני לא בא בטענות אל החיילים, אבל כן רוצה לפנות ישירות אליהם. אני מבקש לדבר אל החיילים שנמצאים בין ביתא לאביתר, ולנסות להפיג מעט את מסך העשן: המאחז, שהוקם כמוקש פוליטי שהוריש נתניהו לממשלת בנט, הוא פרי עבודתם של אנשי תנועת "נחלה". הם שיזמו והובילו, הם שקבעו עובדות בשטח.

האם אתם, שנשלחים לשם, רוצים לדעת עבור מי אתם יורים ובעבור מה אתם פוצעים והורגים את תושבי ביתא?

רשות הדיבור לצבי סוכות, ממובילי פרויקט אביתר, חברת תנועת נחלה ותושב יצהר: ״5 איקסים הלילה בפעילות צה"ל מול תשתית שתכננה לרצוח יהודים סתם. וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ וְהָיִיתָ אַךְ שָׂמֵחַ״, צייץ פעם אחת. ובפעם אחרת, אחרי הריגתו של חביסה, מיהר לפרסם את תמונתו של "תושב כפר הנאצים ביתא", ושוב מנה בעליצות את מתיו.

יופי של עסקה סידר לעצמו סוכות עם צמרת המדינה: החיילים נשלחים לשרת את חזונו, והוא יושב בביתו ונדמה שמתמוגג על כל הרוג.


חיילים יקרים, דעו: כשאתם מדכאים את ההתקוממות בביתא, לא את ביטחון המדינה אתם משרתים ולא את ההגנה על גבולותיה. אזרחי ישראל אינם ישנים טוב יותר בלילה בזכות האצבע שתקעו סוכות וחבריו בעיניהם של תושבי ביתא. ההפך הוא הנכון. הפרויקט העברייני שהקימו מסכן אתכם, שנשלחים לשם, ומסכן את כולנו.


את סיכום השנה אני מבקש להקדיש לכם, 8 גברים אלמוניים, תושבי כפר ביתא. ‏יצאתם באומץ להפגין נגד מאחז אביתר שלפתע נחת על האדמה שלכם, אבל החיילים מולכם החליטו לאבטח דווקא את העבריינים. ‏נרצחתם בדם קר ‏יום יבוא והאסימון ייפול. והישראלים - שיבינו איזה פשעים נעשו בשמם - יקברו עצמם מבושה. (צייץ ישראל פריי)

נהוג לחשוב שאנשי המרכז בישראל – הגיאוגרפי וגם הפוליטי – הם אלה שאינם רואים את המציאות שמתחוללת בשטחים. אולם כמי שהשתחרר לפני שנים לא רבות, אני יודע שתופעת העיוורון לא פוסחת גם על החיילים שממלאים בעצמם את הפקודות. מי שמכיר את עולם המושגים בו הם חיים מבין זאת היטב. ביתא עבורם הוא "כפר עוין", "שורץ מחבלים". הפגנות הן "הפרות סדר" המהוות "איום ממשי על המרחב", שמצדיק "דרדור אמצעים".


לא את החיילים צריך לבקר ולא הם הכתובת להאשים. את החשבון הזה צריך לעשות מול דרגים אחרים. אולם דבר אחרון אבקש לומר ישירות להם: רגע לפני ש"תנטרלו" את האיום הבא, זכרו שמאחורי כל המלים הצבאיות מסתתרת בביתא אג'נדה ברורה, זו של סוכות ועמיתיו. ודעו שחזונם המסוכן אינו שווה את חייו של ג'מיל אבו עיאש שנורה החודש, ולא את חייו של חברו – שעדיין חי ומתהלך עכשיו בין הבתים בכפרו, מבלי לדעת שהוא האדם הבא שעלול לעלות על כוונתו של צלף.

24/12/21

"ראיתי את הכדור עף בכיוון שלי וידעתי שנפצעתי" שרית מיכאלי, רכזת קשרי חוץ בצלם, נפצעה בפניה מכדור ספוג שירו חיילים לעבר מפגינים בכפר ביתא ביום שישי. "שמונה אנשים נהרגו בביתא מאז מאי", אומרת מיכאלי, "הכל בגלל שהצבא אישר את הקמת מאחז אביתר" >>> שיחה מקומית


חמושים יורים על מפגינים פלסטינים, גם בניגוד לפקודות, כבר יותר מ-40 שנה. ירי על ישראלים הוא עדיין נדיר. לפני כעשור, רעשה הארץ, זמנית מאז, כאשר חמושי צה"ל ירו על גיל נעמתי ופצעו אותו קשה, בעת הפגנה נגד הגדר. אז, תירצו החמושים את הירי בכך שהם "חשו סכנה לחייהם" משום שהמפגינים נענעו את הגדר. עשר שנים אחרי נעמני, ירי על דוברת של ארגון זכויות אדם עובר, יממה לאחר מעשה בשתיקה מוחלטת של התקשורת הישראלית. אין מה לומר, התקדמנו מאז. >> החברים של ג'ורג' Wahaj Bani Moufleh
בביתא הילדים נאבקים על ביתם. (צילום: Wahaj Bani Moufleh)

את התמונה הזאת מביתא צילם הצלם המוכשר Wahaj Bani Moufleh


בתמונה הילדים המטפסים על תלויות עפר שהצבא יצר בדרכי הגישה לכפר, הילדים הופכים חפירות הצבא, אלה שאמורות להפריע לאמבולנסים לפנות פצועים, למשחק מכשולים. "עברתי ליד החברה' האלה בתמונה לפחות 10 פעמים במהלך ההפגנה. ילדים בגודל הזה בדיוק (אולי אפילו הם בעצמם) היו גם בחזית ההפגנה- רק ילדים קטנים!"

מולם במרחק מה חיילים שפשוט מתיישבים וצולפים.

היום נער נפגע בירך. הילדים שבתמונה לא נפגעו פיזית.

אני זוכרת אותם כילדים שהיום נהנו מההר, תפקיד התמונה הזאת הוא להזכיר לחיילים שמה שהם עשו היה לשבת יום שלם ולצלוף בילדים כאלה. זה קורה 45 דקות מתל-אביב.
הטענה השקרית למותר לציין, שהמתנחלים החלו לפמפם, הייתה שמדובר ב"אדמות סקר" שהועברו למועצה האזורית שומרון. אבל האמת הפשוטה היא שאין דרך חוקית להקצות "אדמות סקר". המתנחלים במקום פשוט פלשו לקרקע כפי שנעשה באלפי מקומות אחרים בגדה, במהלך 54 השנים האחרונות.

אבל עתה ברור שהם לא פלשו לסתם קרקעות, אלא לקרקעות שהיו מעובדות עיבודי פאלחה לפני שהצבא נכנס למקום לראשונה. כלומר לא "אדמות מדינה" ולא בטיח. את הדברים ניתן לראות היטב בשני התצלומים שאנו מעלים כאן עכשיו משנת 2020 ומשנת 1980 (קישורים לתצלומים בהערה הראשונה).

לאור זאת, קשה כרגע לדמיין תסריט שבו מתנחלים לא יאלצו בסופו של דבר לעזוב את המקום (אם בהוראת בג"ץ או ביוזמת הממשלה לפני שבג"ץ יתערב), אבל את שלהם הם השיגו. במשך חודשים או אולי שנים, נמשיך לשמוע על הפיקציה הזו שנקראת "אביתר" ועל העוול הנורא שנגרם לחבורת מפרי חוק שהשתלטה באופן אלים על המקום ובסוף גם ככל הנראה תפונה ממנו. ".>>>


להמשך קריאה מעקב:Yorumlar


bottom of page