top of page

מחכה ליום

עודכן: 22 בנוב׳ 2020


עם ספל תה חם אצל ענת מ'האמהות', רגע לפני שיצאנו להפגין, שמענו את ההודעה המשמחת שביידן נבחר. כל מי שאני מכירה מאחל 'בקרוב אצלנו'. הגענו להפגנה ליד ביתו השלישי של נתניהו. שם אווירה שמחה של שירים וקריאות ותהלוכה יחד עם צוללת ורודה מתנפחת יצאה לדרך לבלפור. המשטרה כרגיל חסמה את הצמתים, אבל הפעם אף שוטר לא התנפל על הצוללת והתהלוכה והצועדים הגיעו בשלום לכיכר פאריס.הטור שלי / נורית שרת


הפעם היו הרבה פחות שוטרים, על המרפסת וברחוב והיה פחות מתח באוויר. היו גם פחות מפגינים. היות שהיה יותר רגוע, התמסרתי ל''צילומי אווירה''.

ראיתי הרבה התייחסויות להאשמת השווא המגוחכת שהאיראנים תומכים במחאה ואני מחכה ליום שהשיח פה ישתנה. לפני כמה ימים, ראיתי את ביידן עולה לפודיום מחייך, אומר ''רק רגע'' לוחץ על הטלפון ומשמיע מוזיקה לקהל. בשורה הראשונה ישב אובמה, כעבור כמה שניות הוא נעמד והתחיל לרקוד. מתי ראיתם לאחרונה נשיא או ראש ממשלה מחייך? גם אני רוצה ראש ממשלה מחייך.רוית מלכת הצמידים. שביוזמתה מתנדבים מחלקים בכל מוצאי שבת בבלפור צמידים כדי לספור את כמות האנשים.


קטי מ'האמהות'.


לילךהאחים אילון ועמית מלהקת ה'מפשעות' שהיפנטו אותי בשיר בעברית ובערבית ששרו בקבלת השבת בששי בבלפור.הייתי שקועה בצילום כשתהלוכה נוספת יצאה לדרך. 'האמהות' חיכו לי באגרון והלכנו יחד כמאסף כשהשוטרים הלכו לכיוון ההפוך. הפעם לא היה מחסום באגרון וצומת ממילא היתה ריקה משוטרים. עלינו את רחוב יפו, חמש נשים עם אפוד צהוב, וכשעברנו ליד כיכר ציון עברנו למדרכה השניה. שם היתה התקהלות ודגל צהוב הונף. התהלוכה הגיע לשוק מחנה יהודה, ואנחנו חיכינו להם בקינג ג'ורג' עד שפתאום נשמעו הקריאות והשירה המוכרים ומאות אנשים התקדמו לעברנו ואנחנו הצטרפנו אליהם.הראשונים עברו את סרט המשטרה האדום שחסם את הנתיב, כמו בתחרות ריצה אולימפית כשהרץ הראשון קורע את הסרט, והתהלוכה המשיכה בפיתולים מקינג ג'ורג ימינה ושמאלה בפיתולים והארכות דרך עד שהגענו חזרה לבלפור. שם בבת אחת אווירה אחרת. ראינו התקהלות והתקרבנו. שוטרת צעירה פקדה-נבחה עלינו לעלות למדרכה. מה קרה, אי אפשר לבקש יפה?

לא ראיתי אלימות הפעם, אבל שמעתי על בחור צעיר ששוטרים עיכבו אותו ונתנו לו מכות ואף ראיתי סרטונים המתעדים את זה הבוקר. שמעתי גם על בחור שבתום התהלוכה הוכנס למכונית עם מספר אזרחי ובה ארבעה סמויים ונלקח למעצר. מה עילת המעצר אינני יודעת, שמעתי שצעד בראש התהלוכה. לאט לאט הכיכר התרוקנה. אפשר ללכת הביתה. כשעברנו ליד מלון המלכים ראינו קבוצת אנשים. רובם דתיים עם חולצות לבנות וכיפות שחורות שנראה שההפגנות מספקות להם בילוי למוצאי שבת. האיש עם הבנדנה הכחולה משבוע שעבר, החזיק שלט גדול 'שמאלים בוגדים' ומולו צעיר וצעירה עם בנדנה ורודה. הצעיר דיבר בלהט וניסה לשכנע את הפרובוקטור המקצועי. צלמתי בוידיאו וניסיתי לסמן לצעיר שאין טעם להתווכח, אבל הוא המשיך לדבר בלהט ואני צלמתי את הכיכר הריקה והלכתי הלאה לחברותיי. ואז הצעיר והצעירה יחד עם נאוה מ'האמהות' הצטרפו אלינו. הצעיר הודה לנאוה על ששלפה אותו משם ועזרה לו להבין שעדיף להתעלם ולא לשתף פעולה עם הפרובוקטורים. סיימנו את הערב עם תה חם אצל ענת וחזרנו לתל-אביב.
bottom of page