top of page

מלחמה בעט חמלה #1

התבקשתי לאסוף צילומים וסרטונים שמראים (ופחות מדברים) את מה שמתרחש ברצועת עזה בימים האחרונים. מי שביקש את זה ממני, חשב שאני עשוי להסכים, כי אני קצת מתעסק בזה. יש לי שני עמודי חדשות ועדכונים שאני עורך באינסטגרם ובטוויטר, ובין השאר אני מעלה אליהם לפעמים תיעודים מהרצועה, אז הגיוני לבקש זאת ממני. הסכמתי.


Palestinians displaced by the Israeli bombardment of the Gaza Strip set up a tent camp in Rafah on Wednesday, Dec. 6, 2023. (AP Photo/Hatem Ali)
Palestinians displaced by the Israeli bombardment of the Gaza Strip set up a tent camp in Rafah on Wednesday, Dec. 6, 2023. (AP Photo/Hatem Ali)

מאת: אריק סגל


ניגשתי למלאכה. התחלתי לעבור על כל הערוצים שמהם אני שואב את החומרים בד״כ וללקט דברים מתאימים. נכנסתי לערוץ בטלגרם בשם Hebron Mix והתחלתי לגלול. היו כמה סרטונים שמראים תזוזה של ג׳יפים ובולדוזרים בקלקליה. לא ברצועת עזה. מסוג הסרטונים שבהם כוחות הצבא מצולמים בתזוזה ברחובות, כמעט תמיד מרחוק, דרך חלונות של בתים, והרבה פעמים זה בערב או בלילה. זה לא ברצועה. המשכתי הלאה. האייטם החזותי הבא שבו נתקלתי היה סרטון של ילדה יושבת על הרצפה ובוכה בלובי של בית חולים בדיר אל בלח.


גם זה ז׳אנר ידוע. סרטוני ילדים בוכים בבתי חולים מלווים אותנו מתחילת המלחמה. כאן נעצרתי והתחלתי לשקול שוב את מה שאני עושה. אני פוסל דברים שנראים לי מוכרים ושחוקים מדי. בתחילת המלחמה זה היה מעניין להעלות לרשת סרטון של ילדה בוכה. אבל אחרי שהסרטונים האלה התרבו, לא המשכתי להעלות אותם כי אמרתי לעצמי שזה כבר מוכר ובנאלי ולא יעניין אנשים. חיפשתי סרטונים של ילדים בוכים שבהם יש עוד אלמנט שהופך את הסרטון ליותר מעניין משאר הסרטונים. אלמנט נוסף שימשוך את העין, או דבר חשוב שנאמר, ועשוי להפוך את הסרטון לויראלי. במה חטאה הילדה הבוכה שאין בסרטון שלה אלמנט כזה?


החלטתי לשנות את הקונספט. כדי להראות את מה שמתרחש, עדיף שלא אסנן ואברור. עדיף להתמקד בדברים הראשונים שבהם אני נתקל כשאני מרים את מבטי, ובמקום לפסול, לנצל את ההזדמנות להסתכלות מחודשת. לשים עליהם זכוכית מגדלת. ולכן אני מצרף כאן שני סרטונים.


סרטון הילדה - 08.03 23:38 לא יכולה.. ילדה פצועה כתוצאה מהפגזה של הכיבוש על אדמה חקלאית בעיר דיר אל בלח במרכז רצועת "مش قادرة.." طفلة مصابة نتيجة استهداف الاحتلال لأرض زراعية بمدينة دير البلح وسط قطاع


סרטון הג׳יפים - 09.03 00:03 כוחות הכיבוש פושטים על העיר קלקיליה מהמחסום הדרומי قوات الاحتلال تقتحم مدينة قلقيلية من الحاجز الجنوبي.


בהסתכלות מחודשת יש כל מיני דברים מעניינים שאפשר לראות ולהגיד על הסרטונים ועל מה שנכתב עליהם, אבל אני מעדיף להשאיר את הדיון הזה לצופים עם עצמם ולא לכפות את מה שיש לי להגיד. כמעט כתבתי ״צפיה מהנה״ אבל זה לא המינוח הנכון כאן. בעוד ימים ספורים אני מאמין שאתיישב שוב לכתוב את הדיווח הזה ואמצא סרטונים או צילומים חדשים, עד אז, החזיקו מעמד והיו טובים אל עצמכם.


בפעם הקודמת שבה כתבתי תחת הכותרת הזו, ״מלחמה בעט חמלה״, הגשתי שני סרטוני וידאו מהרשתות. אחד של ג׳יפים בתזוזה בקלקיליה ואחד של ילדה בוכה בעזה. הרעיון היה לגלוש בטלגרם בערוצי חדשות ערביים ולראות אם אני מוצא משהו לכתוב עליו.

אבל הפעם, אני לא מגיע בנייטרליות קרה כמו בפעם שעברה. הפעם אני מוצף ברשמים מכל מיני פיסות שראיתי לאחרונה, ולא יודע ממה להתחיל. אני עובר עכשיו על תיקיית הצילומים בטלפון הנייד ומגלה שלקחתי כמה צילומי מסכים מהתקשורת הדיגיטלית מוקדם יותר הבוקר, מתוך מחשבה שאולי אכתוב עליהם. בשניהם צילמתי ידיעות שעוסקות בירי שהיה בלילה בצומת אל-כווית בעזה.צילומי מסך - מלחמה בעט חמלה
צילומי מסך - מלחמה בעט חמלה


ארחיב תחילה לגבי הצילום מהתקשורת הזרה. בידיעה מערוץ קודז ניוז בטלגרם נראים צילומים מזירת הפגיעה בצומת אל-כווית. מדווח על הרוגים ופצועים רבים מאש שירה מסוק על תושבים שהמתינו לסיוע. צילום המסך הזה הוא קצה של קצה של מה שמתחולל סביב הדיווחים. התקשורת הזרה מדגישה שירי על תושבים שממתינים לסיוע מתרחש ברצועה מדי יום, בצרוף נתונים מספריים יבשים על כמות הנפגעים מדי יום. התקשורת העולמית גם מסיקה שזו אינה טעות, כי התבנית חוזרת על עצמה שוב ושוב.

הצילום של הידיעה מynet מייצג את התקשורת הישראלית. התקשורת כאן דואגת להוסיף מירכאות סביב כל הדהוד של הנושא. כפי שמדגימה הכותרת של הצילום בווינט: זירת ה״טבח״, לטענת הפלסטינים. ״עשרות נהרגו״.


יש כאן ניגוד מעניין בדרך שבה דברים נלקחים ומוצגים. אצל הישראלים מילת המפתח היא הכחשה. טוענים שלא ברור עדיין אם התיעודים הם אכן חדשים. גם אם חלק מהתיעודים אינם חדשים, זה בכלל לא משנה את מה שקרה. יש אינספור תיעודים. התקשורת מכחישה.


המילה האחרונה היא ההכחשה.

הקורא נותר עם ההכחשה במקום עם הידיעה עצמה. ההדגשה של ההכחשה פועלת למען נרטיב שטוען את שתי הטענות הבאות:

1. כל מה שמגיע באנגלית או בערבית הוא חשוד כאנטישמי ומוטה נגדנו.

2. הצבא מנסה לפגוע רק במטרות שיש הגיון צבאי לפגוע בהןלמרות שהחדשות כן מועברות, הן מועברות דרך פילטר ההכחשה. פילטר שמדגיש את האפשרות שהן אינן נכונות. כיום יותר מתמיד ישראל חיה בעולם משל עצמה. התקשורת בישראל מסמאת את הציבור במקום לחשוף את מה שמתרחש. מומלץ מאוד להיחשף למקורות נוספים. חייבים לצאת מהריכוז העצמי.


עדכונים זמינים בערוצי התקשורת של אריק סגל:

* תיעודי אלימות ופשעי מלחמה: https://twitter.com/arixegal

* עדכונים מעזה: https://www.instagram.com/nonationstate 


המעגל עם חמוטל - לוח המפגשים השתתפות בהרשמה

Comentários


bottom of page