top of page

יום ב׳, 01 בינו׳

|

ZOOM

לדבר את מה ששותק

אפשר להפוך מלבן למעגל? מפען לפעם אנחנו מנסות. נתכנס בזום ונצא יחד מהמלבנים כדי ליצור מעגלים של שיתופים, קשב ותמיכה. בואו כמו שאתם.ן ואולי תביאו טקסט או שיר שעוזר לדבר את מה ששותק.

ההרשמה סגורה
אירועים אחרים
לדבר את מה ששותק
לדבר את מה ששותק

זמן ומיקום

01 בינו׳ 2024, 20:30 – 22:00

ZOOM

פרטי האירוע

הַערָכַת מַצָב

ד״ר מאיה מארק:

הרודן בהתהוות נתניהו הגיע לשלב שבו הוא מוכן שייחסו לו דברים רעים מאוד כדי להסתיר את הדברים הגרועים הרבה יותר שמסתתרים מאחוריהם. המסע שלו להפיכת ישראל לדיקטטורה ולהשתלטות מוחלטת על המדינה ונכסיה עלה מדרגה והגיע לשלב שבו כבר אי אפשר להסתיר את הצעדים שננקטים לשם כך. וכשאי אפשר להסתיר, צריך פשוט לספר עליהם סיפור אחר.

כבר חודש וחצי, מאז אותו ציוץ לילי שבו האשים נתניהו את ראשי הצבא באסון שקרה לנו, יושבים פרשנים באולפנים ומדברים על ההתנערות של נתניהו מאחריות. כמה מהם אפילו מעזים לומר שאחרי המלחמה הוא יטיל את האחריות על הדרג הצבאי כדי לשמר את שלטונו. זה סיפור קשה, מטריד, מדיר שינה. והלוואי שזה היה הסיפור. 

אחד הבלמים המשמעותיים ביותר שחסמו את ההפיכה המשטרית ואת קריסתה של ישראל הדמוקרטית היה צה"ל. צבא העם שמורכב  - מכולנו. ששדרת הפיקוד שלו מחוייבת להגנה על המדינה ואזרחיה ושראשיה ההתייצבו כאיש אחד אל מול מזימות ממשלת החורבן, והבהירו לה שהפשיזם לא יעבור. בשפה היחידה שמדבר נתניהו, שפת הכוח, הם לימדו אותו שיעור במגבלות כוחו. הוא לא אהב את השיעור הזה. ואם לפני ההפיכה מוקד הכוח העיקרי שצריך היה לפרק או לשנות את הרכבו כך שיהיה מורכב מנאמני השלטון היה בית המשפט העליון – עכשיו גם הצבא על הכוונת. וליתר דיוק: שדרת הפיקוד הבכירה של הצבא. זו שמרבית חבריה גדלו והתחנכו בצה"ל שמחוייב לנורמות של מוסר ושל משפט. צה"ל שבו הדרג המקצועי מקבל הכרעות מקצועיות ושבו חיילים כמו אלאור עזריה הולכים לכלא, לשם הם שייכים. 

הקצונה הבכירה בצה"ל מורכבת כיום מאנשים אמיצי לב מספיק והגונים מספיק בשביל להתריע ולהתייצב מול דרג מדיני שמסכן את בטחון המדינה ואם צריך – גם לצאת אל הציבור ולהתריע. אנשים שהתנהלותם בשנה האחרונה הוכיחה שהם תופסים את עצמם כמשרתי העם והמדינה ולא כעבדים נרצעים של שלטון. גם נתניהו הבין את זה, כפי הנראה אפילו הופתע מעוצמת ההתנגדות לו ולמהלכיו. מסקנתו היתה שכדי לממש את תכניותיו האנשים האלה צריכים לזוז. בכך הוא עסק לפני השביעי באוקטובר ובכך הוא עוסק ביתר שאת -אחריו. בעולם המושגים הציני, הקר, המחושב והאינסטרומנטאלי שבו חושב ופועל נתניהו - כל משבר הוא גם הזדמנות. גם עכשיו. אולי בעיקר עכשיו. 

ולכן, נתניהו לא עוסק עכשיו בבריחה מאחריות והטלתה על אחרים כפי שרבים מדי טועים לחשוב, כי זה נשמע להם מזעזע מספיק. הוא עוסק עכשיו בניצול באסון הנורא ביותר שפקד את ישראל מאז הקמתה כדי להתקדם עוד שלב בתוכניתו. רשמו לפניכם: רגע אחרי המלחמה תפתח המערכה להדחת צמרת הפיקוד של צה"ל והפיכתו מצבא העם לצבא נאמנים. המערכה הזו כבר מתנהלת למעשה. את הזרעים זרע נתניהו עצמו והיא מתרחשת בעצימות גבוהה ובגלוי בערוץ 14, בקבוצות הואטסאפ וברשתות. בזמן שמאות אלפי חיילים ומילאומיניקים מסכנים את חייהם בחזית, בזמן שבכל יום אנחנו מתבשרים על נפילתם של עוד ועוד חיילים ומפקדים – יש מי שעוסק, בציניות שאינה יודעת גבול, בהכנת הקרקע למהלך הגדול של היום שאחרי. 

המהלך הזה יתואר כמהלך של תיקון. כזה שישקם את אמון העם בצבא ויבטיח את בטחון ישראל. יומם ולילה יכו בנו השופרות ומשתפי הפעולה וסתם עיתונאים שישמשו כמכשירים במהלך הזה – עם אלף אלפי פרטים טכניים. עד שלא נוכל לשמוע יותר או שנשתעמם או נשהיה עמוק בתוך המשבר הכלכלי שאורב מעבר לפינה, או שאולי אפילו נשתכנע שהצבא אכן כשל כשלון קולוסאלי. חלק מהמפקדים יתפטרו בעצמם. חלק ילכו מטעמים של דוגמא אישית, אתיקה ולקיחת אחריות. אלו שלא – יודחו.  ובמקומם יעלה דור חדש של מפקדים. נאמני השלטון. בני ה"ציונות הדתית" שנמצאים כעת בדרגי ביניים, ממתינים לקידומים שמעבר לפינה. נתניהו לא המציא את המהלך הזה, הוא למד אותו מהחבר שלו ויקטור אורבאן שחיפש וחיפש דרך לטהר את הצבא ההונגרי ולהפוך אותו לצבא נאמנים ובסוף הוריד את גיל הפרישה מהצבא וכך כיסח את שכבת הפיקוד הותיקה והעלה תחתיה את נאמניו. 

את המזימה של נתניהו צריך לסכל עכשיו. כל יום שעובר מביא איתו עוד "תדרוכים" ממקורות עלומים ועוד מידע שחושף, לכאורה, עוד ועוד כשלים מודיעיניים ומבצעיים. כל יום כזה הופך את דעת הקהל בשלה יותר לקבל רפורמות מרחיקות לכת בצבא שייעטפו ויוחבאו תחת קמפיין ממומן ומתוזמר על שיקום של אמון ובטחון. את הכשלים שאפשרו את אירועי השביעי באוקטובר צריך לתחקר עד האחרון שבהם. את התיקון המקצועי חובה לבצע. וכך גם הדחות נקודתיות של מי שכשלו. אבל הממשלה הזו אינה רוצה בתיקון אלא בפירוק ובהשתלטות. ובמהלך הזה, שכבר התחיל להתגלגל, צריך להיאבק בכל הכוח. ישראל היא לא הונגריה והשכנות שלנו הן לא אוסטריה, סלובקיה ורומניה. מה שויקטור אורבאן יכול להרשות לעצמו בדהרתו אל עבר שלטון נצחי ומוחלט ישראל לא יכולה. צריך לומר את זה בצורה הברורה ביותר – אם צה"ל יחדול להיות צבא העם ויהפוך להיות צבא הקואליציה וצבא הדיקטטור – לא תהיה ישראל.

שיתוף

bottom of page