top of page

כלי נשק, כרוניקה של מוות ידוע מראש.

איתמר בן גביר, השר לביטחון לאומי והאחראי לסחבת ולעיכוב חוק האיזוק האלקטרוני שנועד לסייע לנשים מאוימות שבני זוגן מפירים את צו ההגנה שהוצא להם, בחר בתחילת המלחמה להציף את המדינה במאות אלפי כלי נשק. המשרד שבראשותו אִפשר תנאי סף מקילים לנשיאת נשק פרטי, לא בחן כתנאי לקבלת הנשק העדר רקע של אלימות במשפחה ולא דרש אישור ממשרד הרווחה. מספר התלונות של נשים שחשות סכנה לחייהן הוכפל מאז פתח במרוץ החימוש המופקר. הפנייה של משרד הרווחה בעת האחרונה לנשים שמרגישות מאוימות בגלל כוונת בני זוגן לשאת נשק, לדווח לרשויות ולהגיש בקשה להערכת מסוכנות — באה מאוחר מדי.

הממשלה מייעדת לנשים עתיד דומה למה שעברו נשות סרביה | להמשך קריאה | ורד לי || הארץ 26.11.23

בן גביר
כרוניקה של מוות ידוע מראש. בן גביר - התמונה מתוך וואלה, פלאש 90, יונתן זינדל

בצל המלחמה, השר איתמר בן גביר מצליח לממש את תוכניתו להציף את המדינה בכלי נשק פרטיים ברישיון. תוקף רישיונות יוארך, הכנסת אישרה הורדת תנאי הסף לקבלתם ובמשרד לביטחון לאומי סופרים כבר כ־150 אלף בקשות חדשות מאז ה־7 באוקטובר.

המומחים מזהירים מפני עלייה ברצח נשים והתאבדויות ומ"תהליך בלתי הפיך"


אובדן הביטחון האישי מאז ה־7 באוקטובר, בשילוב עם המדיניות המוצהרת של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר מיום כניסתו לתפקיד להקל במתן רישיונות לנשק אישי - יביא להצפת הרחובות במאות אלפי נושאי אקדח ברישיון.

על פי נתוני המשרד לביטחון לאומי, ועם הרוח הגבית של ההקלות בתנאי הסף ובקריטריונים להוצאת רישיון נשק, שנכנסו לתוקף בשבוע שעבר, מוגשות לאגף לכלי ירייה במשרד מדי יום בין 8,000 ל־10,000 בקשות חדשות להוצאת רישיון. מאז תחילת הלחימה ועד לסוף השבוע האחרון הוגשו כ־150 אלף בקשות - כלומר בשלושה שבועות בלבד הוגשו כמעט פי ארבעה יותר בקשות מבשנה רגילה שלמה. מתוך כלל הבקשות האלה, ניתנו כבר כ־11 אלף אישורים על תנאי (כדי להשלים את ההליך ולקבל רישיון קבוע המבקש יצטרך להשתתף בתוכנית הכשרה בת 4.5 שעות ולבצע מטווח) והונפקו כ‏־7,500 רישיונות חדשים. כ־4,000 מהבקשות נדחו, בעוד כ־12 אלף בקשות נמצאו לא תקינות, כלומר האזרחים נדרשים להשלים מסמכים, למלא פרטים חסרים ועוד... להמשך קריאה | עמיר קורץ || כלכליסט 30.10.23


ח''כ גלעד קריב "כשדרשתי לסגור לאלתר את החמ"ל שיו״ר הכנסת אוחנה והשר בן גביר הקימו בכנסת לחלוקת אישורי נשק לאזרחים, תוך דריסה מוחלטת של עקרון הפרדת הרשויות, עוד לא הבנתי את עומק הטירוף שמתחולל במשרד לביטחון לאומי".


ה"חמ"ל של בן גביר": כך גויסו עובדי הכנסת לסייע לחלוקת הנשקים של השר לביטחון לאומי. בחדר צדדי בקומת המרתף בכנסת הוקם מוקד משותף עם המשרד לביטחון לאומי, בו עובדי הכנסת מטפלים בבקשות של אזרחים לרישיונות נשק. מאחורי המהלך עומדים יו"ר הכנסת אוחנה ומנכ"ל הכנסת. ח"כ גלעד קריב: זו חתירה תחת הפרדת הרשויות שמשבשת את היכולת של הכנסת לפקח על הממשלה... חלוקת הנשק ההמונית לאזרחים וחימוש כיתות הכוננות, תוכנית הדגל של בן גביר, מעוררת גם חששות כבדים בקרב בכירים במשטרה, גופי רווחה וארגוני חברה אזרחית בשל השלכותיה על פשיעה ואלימות במשפחה. הכנסת - שאמורה לפקח על המדיניות השנויה במחלוקת - מבצעת אותה בפועל ולוקחת בה חלק פעיל... להמשך קריאה | טל שלו || וואלה 29.11.23

כאן דיגיטל | בכנס חלוקת הנשקים של בן גביר, השוטרים מזהירים מפני משחק עם רובים ליד ילדים. הפרויקטור, ניצב בדימוס שמעון לביא שהתפטר אחרי אסון מירון, בטוח שהתועלת עולה על הסכנות:

"אנחנו רוצים להגיע ל-15,000 רובים"חייבים לעצור את האסון הבא. עינת עובדיה, מנכ"ל זולת


הגעתי הבוקר לוועדה לביקורת המדינה לדיון על כלי ירייה, ובאתי גם לכאן לדרוש תשובות על חלוקת הנשק המופקרת של בן גביר לכיתות הכוננות, אחרי שהשתיקו את השאלות שלנו בוועדה לביטחון לאומי. אתמול חשף ג'וש בריינר שמי שמחלקים את הנשק לא מוסמכים לזה. מי האנשים שמחלקים את הנשק? מי האנשים שמקבלים את הנשק? את הטירוף הזה ואת האסון הבא חייבות לעצור. יש תרבות בישראל של התעלמות מהתראות של נשים, אבל אנחנו לא נוותר. חלוקת הנשק הסיטונאית היא אסון! כשאסון בפתח, אנחנו כאן לצלצל בכל הפעמונים, להתריע, להילחם.כיתות הכוננות הן סכנה לדמוקרטיה ואינן תחליף לאחריות המדינה לביטחון

בהודעה שפרסם המשרד לביטחון לאומי ב-23.10.23 צוין כי מאז ה-7.10.23 הוקמו 511 כיתות כוננות חדשות שחומשו באלפי רובי סער, וכי “כיתת הכוננות מוכפפת למפקדי המשטרה ומופעלת באמצעות פיקוד ושליטה מסודר על ידי משטרת ישראל כשאיתור המתנדבים נעשה לפי מודל שגובש באמצעות מסד נתונים סדור בהובלה משותפת של המשרד לביטחון לאומי ומשטרת ישראל”.

אחת מהבטחות הבחירות של סיעת עוצמה יהודית, שהשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר עומד בראשה, הייתה להקל על אזרחים לקבל נשק. יחד עם הקמת מאות כיתות כוננות, השר בן גביר פתח במסע יחסי ציבור שבמסגרתו הוא מקיים ברחבי המדינה “טקסים” חגיגיים ומצולמים (שמפורסמים בחשבונות המדיה החברתית שלו) במהלכם הוא מחלק בעצמו את הרובים. הדבר כבר הוביל את ארצות הברית לאיים בעצירת משלוחי הנשק מתוצרתה.

עמדת מכון זולת היא שכיתות הכוננות חייבות להיות תחת פיקוח הדוק והכשרות קפדניות, ובכל מקרה על המדינה מוטלת האחריות הראשית להגן על חייהם, גופם ורכושם של אזרחיה ותושביה, זאת באמצעות גופי הביטחון מקצועיים ומיומנים שמוסמכים לכך.

כפי שאמר רבש”ץ באחד מיישובי עוטף עזה בתגובה לדברי השר בן גביר ב-19.10.23, “כיתת כוננות עם ציוד דל לא יכולה להביס מאות מחבלים, וגם אם היה לנו טנק בחצר זה עדיין היה בלתי אפשרי. כיתת כוננות מורכבת מ-12 אנשים לכל היותר. מה צוות שכזה יכול לעשות כשעשרות או מאות מחבלים מסתערים על יישוב אחד מכל כיוון? האמירה שלו רק מוכיחה את רמת הידע שלו”. להמשך קריאה | עו"ד איתי מק | 09.1123

המשטרה הדיחה מתנדב בכיתת כוננות לאחר שסירב להשתתף בטקס במעמד בן גביר

המתנדבים לכיתת הכוננות התבקשו לבוא היום (רביעי) לטקס בקיסריה בלבוש אחיד של חולצה שחורה ומכנסיים כהים, והובהר להם כי השר יהיה שם. כמה מהם התרעמו על כך, והמתנדב שהודח לבסוף הסביר את התנגדותו בטענה כי "זה קמפיין בחירות בשביל היום שאחרי. אני לא מסכים להצטלם עכשיו ואחר כך לראות את עצמי בקמפיין של בן גביר".

להמשך קריאה | רן שמעוני וג'וש בריינר || הארץ 08.11.23

היבטים של אלימות נגד נשים ומתן רישיונות נשק בצל מלחמה

בשבוע אחד נרצחו שתי נשים – אחת ברחובות ואחת באילת. בבת אחת הגענו למספר הנרצחות ה'קבוע' שלנו כמעט – 24 בשנה קלנדרית. במקביל, כל האקדחים שהיה אפשר לקנות בארץ – נקנו. תנאי הסף להחזקת נשק ירדו והם אפסיים כמעט – אחרי שאת מגישה טופס, מתקשר אלייך נציג רשמי של המשרד לביטחון לאומי לשיחה קצרה של חמש דקות, ואז מיד מונפק לך האישור. עכשיו את צריכה לעשות מטווח אחד, לרכוש אקדח. וזהו זה. ככה פשוט. הנשקים שהולכים להיות פה בבתים כה רבים בישראל יביאו למצב שבו מתנהלת מלחמה בחוץ, ומתנהלת מלחמה מקבילה בפנים. להמשך קריאה | ד"ר אילנה קוורטין || פוליטקלי קוראת 21.11.23

 

מסבירון כיתת כונוות | המכון הישראלי לדמוקרטיה בשבועות האחרונים, מאז פרוץ אירועי חרבות ברזל, הוקמו כ-800 כיתות כוננות חדשות ברחבי

המדינה. כיתות הכוננות משמשות ככוח עתודה מבצעי, זמין להפעלה מהירה, לסיוע לכוחות

הביטחון בפעילות באירועים ביטחוניים ובעת מצב חירום.

��מסבירון כיתות כוננות�
.pdf
Download PDF • 234KB


bottom of page